Kodu valmis!

Kodusünnituseks pane valmis:

– Madratsikaitsed ~10 tk. Müügil apteegis, internetikauplustes ja „Invarus“, soovitatav suurus 60 x 90 cm või 80 x 80 cm;
– Suured hügieenisidemed, nagu näiteks Tena või MoliMed (õigupoolest on need uriinipidamatuse sidemed, müügil apteegis ja suuremates kauplustes);
– 1 rull majapidamispaberit või pakk kätepaberit;
– Valmis võiks olla kaanega plastikkarp, kauss või plastikkott platsenta jaoks, mahuga vähemalt 1 l;
– Käsipeegel, kui on soov näha lapse pea liikumist sündimisel;
– Massaažiõli;
– Soovi korral kummist soojenduskott või külma-kuuma geelikott või jääkuubikuid;
– Väikesed rätikud või käsn higi pühkimiseks või lauba jahutamiseks;
– Nokaga tass või pudel või joogikõrred – neist on abi nii sünnituse ajal kui järgselt – saab igas asendis juua;
– Sünnituse ajaks vaarika või nõmmliiva teed ja sünnitusjärgseks ajaks raudrohu, kortslehe või kõrvenõgese teed;
– Joogiks mahla, teed ja vett.
– Söögiks puuvilja või marju (värsked, külmutatud või kuivatatud), tumedat šokolaadi;
– Muusika, küünlad või mõni muu mahe valgus (soolalamp, öölamp, kuuselambid, kamin);
– Kaamera või telefon ilusate hetkede jäädvustamiseks;
– Beebi jaoks pane valmis esimesed riided ja mähkmed, aga igaks juhuks ka õueriided (võimalusel ka turvahäll), juhuks kui peaks olema vaja haiglasse sõita (ikka selleks, et neid tegelikult vaja ei läheks!);
– Kott haiglasse minekuks (hügieenitarbed, vahetusjalatsid), sünnitusplaan;
– ID kaart (pass), rasedakaart ja teised raseduse jälgimise ajal saadud paberid;
– Mõtle läbi transport (kuidas trepist alla minna, kui kaugel on auto). Sünnituse alguses avage väravad ja parkige auto nii, et seda oleks võimalik kiiresti kasutada.

Täiendteraapiad:
Kui plaanid kasutada aroomiõlisid või homöopaatiat, siis pane valmis vajalikud tarbed. Pane valmis ka oma terapeudi mobiilinumber, et temaga saaks vajadusel konsulteerida.

„Sünnituspesa“:

Soovitan valmistada „sünnituspesa“: pane maha võimlemismatt, vatitekk või lambanahad. Kata need kile või madratsikaitsega ja kõik veel omakorda voodilinaga. Varu piisavalt patju. Kui on olemas või võimalik sõpradelt laenata, siis ka võimlemispall ja kott-tool.

Raja „sünnituspesa“ diivani või seina äärde – sa vajad tõenäoliselt lisaks patjadele ja pallile ka kindlat pinda millele nõjatuda. Vettesünnituse korral võiks pesa olla vanni lähedal, et saaks vannist tulles (koos titaga) vajadusel kohe pikali heita või seal sünnitada kui vahetult enne beebi sündi mingil põhjusel veest välja peaks tulema. Soovi korral riputa üles või pane uksele kinnitamiseks valmis lina või köis.

Kata magamistoas voodi madrats kile või vahariidega, sest sünnitusjärgne voolus võib madratsi rikkuda.

Ideaalis võiks sünnitada samal korrusel magamistoa ja wc/vannitoaga. Kui majas / korteris on trepp, siis on soovitav sünnitada sellel korrusel, kus on väljapääs.

Vettesünnituseks:
– Sünnituseks sobivad kõik ovaalsed, ümarad või nurgavannid. Kui kodus vanni ei ole, aga soovid vettesünnitust, siis osta (nt. http://www.bebes.fi/aitiystuotteet/synnytysallas-la-bassine-professional-p-482.html), telli (http://www.madeinwater.co.uk/home-birth-products/birthing-range/) või laenuta sünnitusbassein. Sünnitusbasseine laenutavad mitmed sünnitoetajad. Sobilikud on spetsiaalsed sünnitusbasseinid või laste täispuhutav aiabassein läbimõõduga ~150 cm ja sügavusega vähemalt 50 cm,
– Tihe jõhvsõel, liblikavõrk või akvaariumi puhastamise võrk, et vannivett puhtana hoida;
– Pane valmis rätikuid ja saunalinasid, kui on, siis ka mõned vanemad pehmed voodilinad, et need vanni ümber maha laotada;
– Vannivee termomeeter. Soovitatav temperatuur sünnituseks on 32-36 kraadi;
– Kaanega anum prügi jaoks;
Vannitoa soovitatav temperatuur on 25-27 kraadi. Vajadusel korralda lisasoojendus (radiaator, puhur).
Veendu, et sooja vett jätkub 400 l vanni täitmiseks.

Mida teha vanemate lastega?
Lapsed võivad olla sünnituse juures või eemalduda oma tuppa, kui nad seda ei soovi. Mõnikord ei lase lapsed emal sünnitusele keskenduda ja võib olla vajalik lapsed kas vanavanemate või sõprade hoole alla ära saata. Suurema kodu korral võib mõelda hoidja kutsumisele, kes tegeleks lapsega /lastega ja laseks emal-isal sünnitusele keskenduda. Mõelge ka sellele, kuhu ja kellega jääb laps (lapsed) siis, kui tekib vajadus haiglasse pöörduda.
Soovi korral ostke valmis ka kingitused vanemale lapsele/lastele, et neid suureks õeks või vennaks saamise puhul õnnitleda.

Koristamiseks:
Vesinikülihapend vereplekkide eemaldamiseks kangalt/vaibalt, plastikkotid prügile ja määrdunud pesule. Soovi korral võib vaiba, mööbli, tapeedi sünnituskoha/vanni läheduses katta kilega, et lihtsustada koristamist.

Ongi kõik! Aga ega asjad sünnita – ikka Sina! Asjad teevad vaid olemise mugavamaks ja pärast koristamise lihtsamaks.